Vēstures liecības par lietām vietām un notikumiem

Tīrot dropbox, uzdūros šim brīnumam- pirms n gadiem rakstītas Ventas Balsij. Domāju, ka tagad drīkstu noblogot…

Lasu un domāju klasificēt kā naivisma piemēru.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Kas notiek naktī, kad visi guļ (pieņemot, ka visi guļ)? Lai saprastu apkārt notiekošo, dažreiz vajag paskatīties uz visu no malas. Bet kā paskatīties no malas uz Zemi? Abstrahējamies! Kad domāju par zemeslodi, bieži iedomājos par VeA jautrajām studentu sporta spēlēm, kur viena no disciplīnām bija ūdens balonu mešana. Iedomājieties balonu pilnu ar ūdeni, kas žvangalējoties un ar lielu ātrumu lido pa gaisu. Protams līdzība nav pilnīga, jo pārsprāgšanas gadījumā balona mūžs beidzas, bet Zemei tiek izraisīta kārtējā zemestrīce vai vulkāna izvirdums…

Un tomēr, maģistra studiju programmā liela daļa priekšmetu veltīti lai izprastu, kas tad īsti notiek Zemes iekšienē. Nākas apjaust, ka mēs nedzīvojam uz lielas plakanas plātnes, ko tur trīs vaļi. Ar lielu ātrumu Zeme rotē ap savu asi (diennaktis), rotē ap Sauli (gadalaiki), kopā ar Saules sistēmu kustās visumā, kas visu laiku izplešas… Visu to mēģinot iedomāties, pasaule kļūst par vienu lielu brīnumu. Brīnumu, kas notiek pat tad, kad guli nekustīgs un nedzirdi ne skaņas. Brīnumu, par ko atcerēties un saprast, ka mūsu problēmas ir mazas.

Esmu ievērojis arī to, cik ļoti cilvēki cīnās ar savu bezspēcību dabas priekšā. Divi piemēri, kur cilvēki ir raduši pārsvaru pār dabu (savā ziņā diametrāli pretēji). Pirmais – medicīnas attīstība (kāju protēzes, smadzeņu operācijas u.c.), kura sasniegusi vērā ņemamus panākumus pēdējā laikā. Otrais – Zemes savtīga izmantošana- pārmērīga fosilo kurināmo dedzināšana, pārmērīga mežu izciršana u.c. Jo vairāk mācos par šīm lietām, jo lielāks sašutums ir par notiekošo. Cilvēkam ir jābeidz prasīt no dabas zivis un jāpagatavo makšķere! Un nevis dinamīts, ar ko ātri izdabūt visas zivis no ūdens ārā, bet makšķere, ar ko balansēti regulēt zivju daudzumu upē.

No praktiskās puses – projekta „Atbalsts Ventspils Augstskolas Informācijas tehnoloģiju fakultātes dabas zinātņu maģistra studiju programmas datorzinātnēs īstenošanai” ietvaros saņemtā stipendija (patiešām novērtēju šo atbalstu) ļauj vairāk laika veltīt patstāvīgajām studijām un pētniecībai. Vairāk laika domāt, pētīt un saprast, kur tālāk virzīt savas zināšanas. Neatkarīgi no tā, vai tā būtu Zemes formas izmaiņu mērīšana, attēlu apstrāde, smadzeņu signālu pētīšana, siltuma izplatīšanās modelēšana, vai arī kas cits, man patīk apzināties, ka tas, ko es daru, pēc tam kādam palīdzēs – nav būtiski, vai tas ir viens cilvēks, vai cilvēce kopumā. Es gandrīz katru rītu ceļos nezināmā priekšā. Un līdz šim reti kura diena likusi vilties. Vēlu arī Tev no rīta pieceļoties padomāt, cik liels ir brīnums, kurā dzīvojam un kā mums ir paveicies! Veiksmi!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Un nevar jau nemaz redzēt, kuru tekstu bija obligāta prasība pievienot rakstam… 😀

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: